Hedvábnička je velmi krotká a přítulná
Naše Faunaparkové hedvábničky zdrobnělé jsou již v seniorském věku. Mají více než dest let. Z původního hejna čtyř slepiček a kohoutka nám zůstala poslední slepička.
Hedvábnička patří mezi naše nejstarší plemena slepic. Chovatelé je mají v oblibě především pro jejich krásu a také schopnost vyvést kuřátka, a to nejen svá, ale i ta cizí. Hedvábnička tak dokáže zastat roli náhradní matky nejen bažantů a křepelek, ale také například i vodní drůbeže.
Slípka nelétá. Nehrabe jako ostatní plemena slepic. Může se pyšnit klidnou povahou. Snadno si ji ochočíte. Ve srovnání s jinými plemeny slepic jsou velmi krotké a přítulné, často se proto chovají pro radost jako mazlíčci.
Výborná kvočna a pěstounka o jiné zvířátko na vašem dvoře. Ostatní drůbež na zahradě ji nevadí. Nenáročná na chov a krmivo.
Předchůdci se stejnou strukturou peří jsou známí z Číny z doby před víc než 1000 lety.
Prvním Evropanem, který si plemeno slepic hedvábničky přivezl, byl prý benátský kupec a cestovatel Marco Polo. K nám se hedvábničky dostaly až na začátku 20. století.
Faunaparková Madlenka je obvykle klidná,
ale občas dovede být pěkně divoká husa.
Jméno: Madlenka
Přezdívka: Klaksón
Životopis: Madlenka se narodila v Beskydech a žila si spolu s maminkou , tatínkem, bratříčky a sestřičkami spokojený život housete.
Po útoku lišky zůstala Madlenka sama s poraněným křídlem. Jeden hodný farmář ji vzal k sobě, vypiplal ji a věnoval Faunaparku. Madlenka miluje pampeliškové listy. Tak jí je neváhejte natrhat.
Naše Kury jsou obyčejné neobyčejné slepice.
Faunaparkové slepičky se narodily na jaře 2023. Dlouho jsme zvažovali, zda se zaměřit na nějaký specializovaný chov, nakonec zvítězily úplně obyčejné slepice.
Naše slepičky mají jména :
Přijďte se přesvědčit, že úplně obyčejné slepice jsou neobyčejné.
První zmínky o podobných kachnách je možné najít na ostrově Jáva v době před tisícem let. Indický běžec nebyl úmyslně vyšlechtěn chovateli, jedná se jen o přirozené křížení.
Samec je vyšší než samice a žije déle. Žijí ve skupinách, proto je nutné chovat více kusů. Téměř vůbec nelétají. Vyznačují se vzpřímeným držením trupu a posunutím běháků do zadní části těla, které umožňuje snadný a poměrně rychlý pohyb na souši.
V Malajsii se vzpřímené kachny chovají již přes 2 000 let.
Veverky jsou čiperky, ale taky pěkní spáči.
Veverka obecná obvykle dorůstá 19 až 23 cm a dosahuje hmotnosti mezi 250 a 340 g, někdy i více. Huňatý ocas, který napomáhá udržovat rovnováhu při lezení a skocích na stromech, a který veverka využívá jako „pokrývku“ těla při spánku, je 14,5 až 20 cm dlouhý.
Charakteristickým znakem veverky obecné jsou střapce chlupů na ušních boltcích směřující do špičky, viditelné především v zimním období. Stejně jako většina stromových veverek má i veverka obecná ostré a zakřivené drápy, které jí pomáhají při lezení po větvích stromů.
Zbarvení srsti veverky obecné se liší podle lokality rozšíření a období, ale vždy je srst na břiše a hrdle zbarvena krémově až bíle.
V Česku se nejčastěji objevuje červená a černá forma, ve světě není výjimkou ani šedá nebo čistě bílá forma.
Veverce obecné se mění srst dvakrát ročně, a to z letní na zimní a ze zimní na letní. Zimní srst je hustší a o něco tmavší než letní a veverkám narůstá v období mezi srpnem a listopadem.
V České republice je veverka obecná prohlášená za zvláště chráněný druh a její lov je zakázán.
Naše veverky jsou z domácího chovu s příslušnými dokumenty.
Úplně první zvířátka chovaná ve Faunaparku od června 2020.
Králík domácí je domestikovaná forma evropského králíka divokého. Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat.
Postupně jsme pomohli pěti nechtěným králičím holkám, které majitelé nechtěli.
Samičky si na sebe krásně zvykly a tvořily prima smečku, až do doby, než se nám narodily v lednu 2021 malé chlupaté kuličky.
Jeden z králíčků darovaný nám jako nechtěná králičí holka byl totiž králičí kluk. Chlupaté kuličky krásně rostou a jsou opatrovány všemi členy králičího klanu. "Stali jsme se zodpovědnými za to, co jsme k sobě připoutali" citát z Malého prince a "jsme moc rádi, že nám i Vám vykouzlí úsměv na rtech".
Dospělý si řekne "obyčejní králíci, to se teda ten Faunapark moc nepředvedl". Opak je pravdou. Děti naše králíčky milují a u králíků tráví většinu času.
Tyhle dva obyvatele Faunaparku spatříte málokdy.
Tygrovaný kocourek Baumax bydlí ve stodůlce Faunaparku od jara 2021. Tmavá kočička Seila se nám na jaře 2024 ztratila. Máme na zkoušku dvě nové koťátka. Toby mourkobílý a Zlatonka černobílá. Zatim je ale neuvidíte, protože jsou v karanteně. Všichni naši nalezenci byli velmi plaší, bojácní a neumístitelní.
U nás si žijí jako na zámku. Mají dostatek krmiva i péče. Nejraději si hoví na slámě. Baumax se nechá i pohladit, ale jen pokud ví, že se mu nese žrádlo :)
Kočka domácí slouží už odpradávna člověku jako lovec hlodavců a samozřejmě také jako společník. Člověk pak rozšířil kočku domácí na všechny části světa s výjimkou Antarktidy, kde opět zdivočela.
Ve volné přírodě se dožívá až 16 let.
Vy fakt máte slona?
Jakto, že máte tak málo zvířátek ve Faunaparku? Já bych chtěl, ať chováte slona!!!
Opravdu chcete slona ve Faunaparku? Nebo jiné zvířátko? Je to snadné. Musíte nám s tím trochu pomoci :-)
Jsme spolek dobrovolníků, děláme to od roku 2014 zdarma, protože nás to baví. Chováme tolik zvířat, na kolik stačíme. Doufáme, že se najdou další dobrovolníci, kteří nám pomůžou s chovem i s Faunaparkem.