Naše zvířata

Kočka domácí

Tyhle dva obyvatele Faunaparku spatříte málokdy.

Tygrovaný kocourek Baumax a tmavá kočička Seila bydlí ve stodůlce Faunaparku od jara 2021. Oba nalezenci byli velmi plaší, bojácní a neumístitelní.

U nás si žijí jako na zámku. Mají dostatek krmiva i péče. Nejraději si hoví na slámě. Baumax se občas nechá i pohladit, ale jedině pokud ví, že se mu nese žrádlo ??

Kočka domácí slouží už odpradávna člověku jako lovec hlodavců a samozřejmě také jako společník. Člověk pak rozšířil kočku domácí na všechny části světa s výjimkou Antarktidy, kde opět zdivočela.

Kočka domácí má ostré smysly a výborný čich, sluch a zrak. Na rozdíl od člověka vidí ostřeji a dobře se orientuje v šeru. Svými pohyblivými ušními boltci dokáže přesně rozpoznat, odkud vychází zvuk a slyší až o dvě oktávy vyšší tóny než lidé.

200 milionů čichových buněk jí pomáhá nalézt kořist, orientovat se v prostředí a komunikovat s ostatními kočkami. Kočky umí předpovědět i zemětřesení díky citlivým receptorům na tlapkách a pohyb v naprosté tmě jim usnadňují citlivé hmatové vousy na obličeji a hrudních končetinách.

Kočka se jako správný lovec pohybuje velice tiše a pomáhá jí k tomu chůze po spodních plochách prstů, které jsou vybaveny měkkými polštářky. Zatímco na předních končetinách má kočka pět prstů, na zadních čtyři prsty. Za kořistí je schopna běžet rychlostí až 48 km/h

Ve volné přírodě se dožívá až 16 let.


Kočky.