Naše zvířata

Husa divoká

Faunaparková Madlenka je obvykle klidná, ale občas dovede být pěkně divoká husa.

Jméno: Madlenka

Přezdívka: Klaksón

Životopis: Madlenka se narodila v Beskydech a žila si spolu s maminkou , tatinkem, bratříčky a sestřičkami spokojený život housete. Po útoku lišky zůstala Madlenka sama s poraněným křídlem. Jeden hodný farmář ji vzal k sobě, vypiplal ji a věnoval Faunaparku. Madlenka miluje pampeliškové listy. Tak ji je neváhejte natrhat.

 

Husa velká (divoká) | (Anser anser)

samec: houser; samice: husa; mládě: house

Letním domovem husy divoké jsou jezera lemovaná porostem rákosů v severských oblastech. Od srpna do listopadu létají husy divoké v pravidelných klínovitých útvarech na zimoviště do středomoří, aby se zase na jaře vrátily na svá severní hnízdiště. V Čechách hnízdí hlavně na rybnících v oblastech jižních Čech a Moravy. 

Husa divoká (Anser anser), která je předkem naší domácí husy, je největší ze všech hus a dosahuje hmotnosti 3 až 4 kg. Staří houseři mohou mít i nad 5 kg. Rozpětí křídel je až 170 cm. Zbarvení je u obou pohlaví stejné a to šedohnědé, na vrchní části těla tmavší, spodek těla je světle šedý. Křídla a ocas jsou tmavé a konec ocasu je bíle lemovaný. Hrubý zobák je oranžové barvy a zakončen bílým nehtem. Poměrně dlouhé běháky jsou růžové, mladí jedinci je mají šedohnědé. Mezi prsty mají plovací blánu. Husa divoká žije po celý život v trvalém páru.
Potrava hus je výlučně rostlinná: trávy, byliny, obilniny, brambory. 
Věk: Divoké husy se dožívají okolo 20 let, domácí, pokud není zabita po snížení užitkovosti, se může dožít vyššího věku (20 - 30 let, někdy i více - nejstarší husa se v Anglii dožila bez 4 měsíců 50 let).

Zdroj: https://www.kdelovit.cz/cz/lovna-zver/pernata/husa-velka-divoka