Naše zvířata

Kur domáci

Naše Kury jsou obyčejné neobyčejné slepice.

Faunaparkové slepičky se narodily na jaře 2023. Dlouho jsme zvažovali zda se zaměřit na nějaký specializovaný chov. Nakonec zvítězily uplně obyčejné slepice. 

Naše slepičky mají jména :

  • Kohoutek se jmenuje Blondýn (velký Blondýn)
  • Černá se jmenuje Černá
  • Kropenka je Kropenka
  • Bílo hnědá se jmenuje Kájínek. Proč? To se dozvíte ve Faunaparku

Přijďte se přesvědčit že úplně obyčejné slepice jsou neobyčejné.

Kur domácí (Gallus gallus f. domestica) (hovorově označován jako slepice nebo slípkaslípečkaslepička, moravskoslovenským nářečím slépka, obecně moravsky slepica, oblastně též kura, kůra, koura je domestikovaný pták. Všechna plemena kura domácího pocházejí pravděpodobně z kura bankivského, lesního kurovitého ptáka žijícího v jihovýchodní Asii. Domestikace proběhla před několika tisíci lety – kolem roku 3 200 př. n. l. byl kur bankivský chován v Asii, především v Indii. Kolem 1 400 př. n. l. chovali kury Číňané a Egypťané a v 7. stol. př. n. l. již byly domestikované slepice chovány v Evropě pro vejce a maso nebo někdy i pro peří. První domestikovaní kurové se však pravděpodobně chovali hlavně pro kohoutí zápasy. Ve středověku slepice volně pobíhaly na dvorku statků, šlechta je chovala v parcích jako okrasnou zvěř.

První výstavy, stejně jako první intenzivní chovy, začínají od konce 19. stol. V roce 2003 bylo na světě chováno přes 24 miliard domácích kurů, což z nich činí nejpočetnější ptačí druh vůbec. Slepičí trus se oblastně označuje jako kuřinec, kuřina, slepičinec či slepičák. Jedná se o jedno z nejkvalitnějších přírodních hnojiv, jež je právě pro svou kvalitu i prodáváno a distribuováno. Kur domácí se chová hlavně kvůli produkci kuřecího masa a pro vejce.

Kur domácí se dožívá 5 – 10 let.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Kur_dom%C3%A1c%C3%AD